Toshiba L55A5351 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | L55A5351 |
| Additional Specifications | |
| Bag Type: | laptop or attache' |
| Processor | |
| Cache Size: | 3 MB |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Processor Speed: | 1.8 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 6 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| Maximum Memory: | 16 GB |
| System | |
| Input Devices: | Touchpad Keyboard |
| Slots: | SDXC Card SDHC Card SD Card microSD Card MultiMedia Card (MMC) miniSD Card |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 750 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Number of Cells: | 4-cell |
| Battery Life: | 3.95 hour(s) |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Dimensions | |
| Height: | 1.13 in |
| Weight: | 5.35 lbs |
| Width: | 14.87 in |
| Depth: | 9.6 in |