Toshiba NB305N410BL Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | NB305N410BL |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.66 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Netbook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 3 x USB 2.0 VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 10.1 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | TruBrite LED Backlight |
| Max Resolution: | 1024 x 600 |
| Video Chipset: | Intel GMA 3150 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Solid State Drive Capacity: | No |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11n Fast Ethernet |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 11.08 Hour |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star EPEAT Gold |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Starter |
| Dimensions | |
| Height: | 1.4 in |
| Width: | 10.5 in |
| Depth: | 7.6 in |
| Weight: | 2.6 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| Dimensions: | 1.43" Height x 10.47" Width x 7.57" Depth |
| Video Memory: | Shared |