Toshiba PLL23U00U01C Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PLL23U00U01C |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.66 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Slots: | SD Card SDHC Card |
| Laptop Type: | Netbook |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x RJ-45 Network 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone |
| Display | |
| Display Size: | 10.1 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen & LED Backlight |
| Max Resolution: | 1024 x 600 |
| Video Chipset: | Intel GMA 950 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Battery Life: | 9.08 hour(s) |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Green Compliance: | Energy Star EPEAT Gold RoHS |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows 7 Starter |
| Dimensions | |
| Height: | 1.27 in |
| Width: | 10.4 in |
| Depth: | 8.3 in |
| Weight: | 2.93 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| Video Memory: | 251 MB Shared |