

The CB35-A3120 13.3" Chromebook Computer from Toshiba is designed for a Web-optimized experience. With a minimalist sunray silver finish and a more user-friendly interface than traditional notebook computers, the Toshiba Chromebook features a unique computing experience enhanced by the Internet. The Toshiba Chromebook has a 13.3" TruBrite LED-backlit display. The screen has a 16:9 aspect ratio and a 1366 x 768 native resolution, which is powered by integrated Intel HD Graphics. Its resolution can support native 720p HD video playback without upscaling. The display has a glossy finish for vibrant color. There's also an HDMI port so you'll be able to output video to a larger external display, such as an HDTV. The system is powered by a dual-core 1.4 GHz Intel Celeron 2955U processor. It also has 2GB of onboard 1600 MHz DDR3L RAM, a 16GB solid state drive, two free years of 100GB storage space on Google Drive, a multi-format Secure Digital media card reader (an adapter may be required for some card formats), 802.11a/b/g/n Wi-Fi, Bluetooth 4.0, and an integrated webcam and microphone. There are also built-in stereo speakers. Google Chrome OS is a Linux-based operating system designed by Google to work exclusively with web applications. The Toshiba Chromebook combines the aspects of a pure cloud client with the hardware of a traditional portable computer, which puts it in its very own class of netbook and notebook computers.
| Basic Info |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PLM01U008005 |
| Processor |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Processor Speed: | 1.4 GHz |
| Memory |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| System |
| Input Devices: | Touchpad Keyboard |
| Slots: | SDXC Card SDHC Card SD Card miniSD Card |
| Display |
| Display Size: | 13.3 in |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Storage |
| Solid State Drive Capacity: | 16 GB |
| Hard Drive Capacity: | 100 GB |
| Number of Solid State Drives Included: | 1 |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Features |
| Number of Cells: | 4-cell |
| Battery Life: | 9 hour(s) |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Dimensions |
| Height: | 0.8 in |
| Weight: | 3.3 lbs |
| Width: | 12.9 in |
| Depth: | 8.9 in |
Toshiba PLL3AU00L00CToshiba L15WB1320