Toshiba PPM40U2KY03X Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PPM40U2KY03X |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo Mobile |
| Processor Speed: | 1.83 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| System | |
| Slots: | Memory Stick Memory Stick Duo MultiMedia Card (MMC) SD Card SDIO Card Type I PC Card Type II PC Card xD-Picture Card |
| Laptop Type: | Tablet PC |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 1 x 4-pin IEEE 1394 - i.Link 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 1 x 240-pin Docking |
| Display | |
| Aspect Ratio: | 4:3 |
| Display Type: | Active Matrix LCD (TFT) |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 950 |
| Display Size: | 12.10 in |
| Max Resolution: | 1024 x 768 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 100 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11a Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Battery Life: | 3 hour(s) |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Green Compliance: | Yes |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Dimensions | |
| Height: | 1.53 in |
| Width: | 11.6 in |
| Depth: | 9.8 in |
| Weight: | 4.5 lbs |
| Dimensions: | 1.53" Height x 11.60" Width x 9.80" Depth |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| Dimensions: | 1.53" Height x 11.60" Width x 9.80" Depth |
| Video Memory: | 256 MB Shared |