Toshiba PPM40U2V8065 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PPM40U2V8065 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo Mobile |
| Processor Speed: | 1.83 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| System | |
| Laptop Type: | Tablet |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Slots: | Memory Stick PRO SD Card Sony Memory Stick Type I PC Card Type II PC Card xD-Picture Card |
| Interface Connection: | 1 x VGA 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 1 x IEEE 1394 - i.Link 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 1 x Docking 1 x DC Power Input |
| Display | |
| Display Size: | 12.1 in |
| Display Type: | Active Matrix LCD (TFT) |
| Max Resolution: | 1024 x 768 (XGA) |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 950 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW Dual Layer Combination Drive |
| Hard Drive Capacity: | 100 GB |
| Features | |
| Battery Life: | 4.05 hour(s) |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Green Compliance: | Yes |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11a/b/g Bluetooth 2.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Dimensions | |
| Height: | 1.53 in |
| Width: | 11.6 in |
| Depth: | 9.8 in |
| Weight: | 4.5 lbs |
| Dimensions: | 1.53" Height x 11.60" Width x 9.80" Depth |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Tablet PC Edition 2005 |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| CD-ROM Read Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| CD Rewrite Speed: | 10 X (CD CD-R) |
| CD Write Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| DVD-ROM Read Speed: | 8 X (DVD DVD-R) |
| System Chipset: | Intel 945GM Express |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Integration: | Motherboard |
| DVD Write Speed: | 8 X (DVD DVD-R) |
| Max Shared Video Memory: | 224 MB |
| DVD Rewrite Speed: | 4 X (DVD DVD-R) |
| DVD+R DL Speed: | 2.4 X (DVD DVD-R) |
| DVD-R DL Speed: | 2 X (DVD DVD-R) |
| Intel Model: | T5600 |
| Dimensions: | 1.53" Height x 11.60" Width x 9.80" Depth |
| Video Memory: | 128 MB Shared |