Toshiba PPM78U00G00D Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PPM78U00G00D |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 2.66 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Tablet PC |
| Input Devices: | Stylus TouchPad Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 1 x Display 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 1 x DC Power Input 1 x IEEE 1394 - i.Link 1 x eSATA/USB Combo 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB |
| Slots: | ExpressCard Micro SD miniSD Card Memory Stick xD-Picture Card Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) Secure Digital High Capacity (SDHC) |
| Display | |
| Display Size: | 12.10 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 4.86 Hour |
| Green Compliance: | EPEAT Gold Energy Star RoHS |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional x64 |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.55" Height x 12" Width x 9.41" Depth |
| Height: | 1.55" |
| Width: | 12" |
| Depth: | 9.41" |
| Additional Specifications | |
| Dimensions: | 1.55" Height x 12" Width x 9.41" Depth |
| Video Memory: | 1.24 GB Shared |