Toshiba PPM78U06300X Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PPM78U06300X |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 2.66 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Tablet PC |
| Input Devices: | TouchPad Stylus Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x Display 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 1 x IEEE 1394 - i.Link 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x eSATA/USB Combo 1 x RJ-45 Network 1 x Dock 1 x RJ-11 Modem |
| Slots: | ExpressCard Secure Digital High Capacity (SDHC) miniSD Card Micro SD Memory Stick Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) xD-Picture Card |
| Display | |
| Display Size: | 12.1 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator HD |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | Not Included |
| Solid State Drive Capacity: | 128 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Fingerprint Reader Yes |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star EPEAT Gold |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional Downgrade to Windows XP Professional |
| Dimensions | |
| Height: | 1.6 in |
| Width: | 12 in |
| Depth: | 9.4 in |