Toshiba PQX33U01H01M Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PQX33U01H01M |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 Mobile |
| Cache Size: | 6 MB |
| Bus Speed: | 2.5 GT/s |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Slots: | Express Card 34 Express Card 54 Memory Stick Memory Stick Duo MultiMedia Card (MMC) SD Card SDHC Card |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x RJ-45 Network 1 x DC Power Input 1 x IEEE 1394 - i.Link 1 x eSATA/USB Combo 1 x Mini-phone Microphone 1 x HDMI Digital Audio/Video 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x Mini-phone S/PDIF/Headphone Combo |
| Display | |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1680 x 945 |
| Installed Video Memory: | 1 GB |
| Display Size: | 18.40 in |
| Display Type: | TruBrite LED Backlight |
| Video Chipset: | nVIDIA GeForce 360M |
| Storage | |
| Included Drives: | BD-ROM/DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 3.30 Hour |
| Green Compliance: | EPEAT Gold Energy Star RoHS |
| Number of Cells: | 12-cell |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows 7 Professional |
| Dimensions | |
| Height: | 1.63 in |
| Width: | 17.4 in |
| Depth: | 11.6 in |
| Weight: | 9.7 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 2.5 GT/s |