Toshiba PQX33U01J00H Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PQX33U01J00H |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 Mobile |
| Cache Size: | 6 MB |
| Bus Speed: | 2.5 GT/s |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 6 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - S/PDIF (1/8" Mini) Bluetooth Ethernet - RJ45 FireWire 400/IEEE 1394 - 4 pin HDMI Serial ATA - 7 pin USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Slots: | ExpressCard/54 Memory Stick Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) Secure Digital High Capacity (SDHC) |
| Display | |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Installed Video Memory: | 1 GB |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce GTS 360M |
| Display Size: | 18.40 in |
| Display Type: | TruBrite LED Backlight |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Solid State Drive Capacity: | 64 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 2 |
| Included Drives: | BD-ROM/DVD-RAM/±R/±RW |
| Features | |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Green Compliance: | EPEAT Gold Energy Star RoHS |
| Number of Cells: | 12-cell |
| Dimensions | |
| Height: | 1.63 in |
| Width: | 17.4 in |
| Depth: | 11.6 cm |
| Weight: | 9.70 lbs |
| Dimensions: | 1.63" Height x 17.40" Width x 11.60" Depth |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 2.5 GT/s |
| Dimensions: | 1.63" Height x 17.40" Width x 11.60" Depth |
| Video Memory: | 1 GB Semi-shared |