Toshiba PS245U075RSV Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PS245U075RSV |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium 4 Mobile |
| Processor Speed: | 2.4 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 512 MB |
| Maximum Memory: | 1 GB |
| Memory Technology: | DDR SDRAM |
| Display | |
| Display Size: | 15 in |
| Display Type: | Active Matrix LCD (TFT) |
| Max Resolution: | 1024 x 768 (XGA) 1280 x 1024 (SXGA) 1600 x 1200 (UXGA) 800 x 600 (SVGA) |
| Installed Video Memory: | 32 MB |
| Video Chipset: | nVIDIA GeForce4® 420 Go |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RW/CD-RW Combo |
| Hard Drive Capacity: | 60 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100 Mbps) |
| Included Devices: | AC Adapter Modem Speakers Volume Control |
| Battery Life: | 2.5 hour(s) |
| Number of Cells: | 12-cell |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows XP |
| Dimensions | |
| Height: | 1.9 in |
| Width: | 11.6 in |
| Depth: | 13.4 in |
| Weight: | 7.9 lbs |
| Dimensions: | 1.90" Height x 11.60" Width x 13.40" Depth |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Slots: | PC Card Type II |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| CD-ROM Read Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| CD Rewrite Speed: | 10 X (CD CD-R) |
| CD Write Speed: | 16 X (CD CD-R) |
| Drive Controllers: | IDE (ATA/EIDE/ATAPI) |
| DVD-ROM Read Speed: | 8 X (CD CD-R) |
| Labor Warranty: | 1 year(s) |
| Modem Speed: | 56 Kbps |
| Parts Warranty: | 1 year(s) |
| Audio Codec: | Digital Audio (16-bit) |
| Number of Batteries: | 1 |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Video Bus: | AGP (Version Unspecified) |
| Video Integration: | Card |
| DVD Write Speed: | 1 X (CD CD-R) |
| Suspend Mode: | No |
| Dimensions: | 1.90" Height x 11.60" Width x 13.40" Depth |
| Video Memory: | 32 MB |