Toshiba PSA70U00E00G Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PSA70U00E00G |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Mobile Pentium 4 |
| Processor Speed: | 3.20 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 512 MB |
| Maximum Memory: | 1.50 GB |
| Memory Technology: | DDR SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x VGA 1 x TV Out 1 x Microphone 1 x Headphone 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 1 x Parallel 1 x IEEE 1394 - FireWire 1 x 4-pin IrDA Infrared 1 x DC Power Input |
| Slots: | CardBus Type II |
| Display | |
| Display Size: | 15.40 in |
| Display Type: | TruBrite |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | ATi Mobility RADEON 9000 IGP |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW/CD-RW Combo DVD-RW/CD-RW Combo |
| Hard Drive Capacity: | 80 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3u IEEE 802.11b/g |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes |
| Battery Life: | 2 Hour |
| Number of Cells: | 12-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Home |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.81" Height x 14.40" Width x 10.80" Depth |
| Weight: | 7.9 lbs |
| Height: | 1.8 in |
| Width: | 14.4 in |
| Depth: | 10.8 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Drive Controllers: | IDE (ATA/EIDE/ATAPI) |
| Max Shared Video Memory: | 64 MB |
| Dimensions: | 1.81" Height x 14.40" Width x 10.80" Depth |
| Video Memory: | 128 MB Shared |