Toshiba PSAE3U079023 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PSAE3U079023 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium Dual-Core |
| Processor Speed: | 1.73 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x Display 1 x mini-DIN S-Video Out 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 1 x IEEE 1394 - i.Link 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 1 x DC Power Input |
| Slots: | ExpressCard/54 Memory Stick Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card xD-Picture Card |
| Display | |
| Display Size: | 15.40 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | TruBrite |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel GMA X3100 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3u IEEE 802.11b/g |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes |
| Green Compliance: | Yes |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Home Premium with SP1 |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.55" Height x 14.30" Width x 10.60" Depth |
| Weight: | 6.1 lbs |
| Height: | 1.6 in |
| Width: | 14.3 in |
| Depth: | 10.6 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| System Chipset: | Intel GL960 Express |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Integration: | Motherboard |
| Max Shared Video Memory: | 384 MB |
| Intel Model: | T2370 |
| Dimensions: | 1.55" Height x 14.30" Width x 10.60" Depth |
| Video Memory: | 256 MB Shared |