Toshiba PSAFGU07101J Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PSAFGU07101J |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Turion 64 X2 |
| Processor Speed: | 2 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Bus Speed: | 1600 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x Display 1 x mini-DIN S-Video Out 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 1 x IEEE 1394 - i.Link 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 1 x DC Power Input |
| Slots: | ExpressCard/54 Memory Stick Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card xD-Picture Card |
| Display | |
| Display Size: | 15.40 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | TruBrite |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | ATI Radeon X1250 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 200 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3u IEEE 802.11b/g |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Home Premium with SP1 |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.55" Height x 14.30" Width x 10.50" Depth |
| Weight: | 5.78 lbs |
| Height: | 1.6 in |
| Width: | 14.3 in |
| Depth: | 10.5 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1600 MHz |
| CD-ROM Read Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| CD Rewrite Speed: | 16 X (CD CD-R) |
| CD Write Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| DVD-ROM Read Speed: | 8 X (DVD DVD-R) |
| System Chipset: | AMD M690V |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Integration: | Motherboard |
| DVD Write Speed: | 8 X (DVD DVD-R) |
| DVD Rewrite Speed: | 8 X (DVD DVD-R) |
| AMD Model: | TL-60 |
| DVD-RAM Speed: | 5 X (DVD DVD-R) |
| DVD+R DL Speed: | 4 X (DVD DVD-R) |
| DVD-R DL Speed: | 4 X (DVD DVD-R) |
| Dimensions: | 1.55" Height x 14.30" Width x 10.50" Depth |
| Video Memory: | 319 MB Shared |