Toshiba PSAT9U007001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PSAT9U007001 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 Mobile |
| Cache Size: | 6 MB |
| Bus Speed: | 2.5 GT/s |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Number of Processor Cores: | Quad-Core |
| Memory | |
| Installed Memory: | 6 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - S/PDIF (1/8" Mini) Ethernet - RJ45 FireWire 400/IEEE 1394 - 4 pin HDMI Serial ATA - 7 pin USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Laptop Type: | Notebook |
| Slots: | ExpressCard/54 Secure Digital High Capacity (SDHC) Memory Stick Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) xD-Picture Card |
| Display | |
| Display Size: | 16 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Installed Video Memory: | 1 GB |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce GT 330M |
| Display Type: | TruBrite |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3u IEEE 802.11n |
| Battery Life: | 2.50 Hour |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star EPEAT Gold |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Dimensions | |
| Height: | 1.69 in |
| Width: | 15.1 in |
| Depth: | 10.2 in |
| Weight: | 6.48 lbs |
| Dimensions: | 1.69" Height x 15.10" Width x 10.20" Depth |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 2.5 GT/s |