Toshiba PSC08U00V01E Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PSC08U00V01E |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Celeron |
| Processor Speed: | 2.20 GHz |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook PC |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x Mini-phone Audio In 1 x Mini-phone Audio Out 1 x RJ-45 Network 1 x DC Power Input |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) MultiMediaCard (MMC) miniSD Card |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Display Type: | TruBrite |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | Intel GMA 4500M |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/?R/?RW |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3u IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 4.58 Hour |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star EPEAT Gold |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| Dimensions | |
| Height: | 1.5 in |
| Width: | 15.1 in |
| Depth: | 11 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Video Memory: | 829 MB Shared |