Toshiba PSCFWU01P005 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PSCFWU01P005 |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD E-Series |
| Processor Speed: | 1 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 2 x USB 2.0 1 x USB 3.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) miniSD Card microSD Card MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Display Type: | TruBrite LED Backlight |
| Video Chipset: | AMD Radeon HD 8210 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/R/RW |
| Hard Drive Capacity: | 750 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Fast Ethernet |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 5.60 Hour |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star EPEAT Gold |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 |
| Dimensions | |
| Height: | 1.3 in |
| Width: | 15.0 in |
| Depth: | 9.5 in |
| Weight: | 5.30 lbs |