Toshiba PSK0QU00U001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PSK0QU00U001 |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Pentium II |
| Processor Speed: | 1.80 GHz |
| Bus Speed: | 3600 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook PC |
| Input Devices: | TouchPad |
| Slots: | Secure Digital High Capacity (SDHC) miniSD Card Memory Stick Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 14 in |
| Display Type: | TruBrite LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | ATI Mobility Radeon HD 4250 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/?R/?RW |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 3.81 Hour |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star EPEAT Gold |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| Dimensions | |
| Weight: | 5 lbs |
| Height: | 1.5 in |
| Width: | 13.3 in |
| Depth: | 9.1 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 3600 MHz |
| Video Memory: | 1.87 GB Shared |