Toshiba PSK2LU011001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PSK2LU011001 |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Turion II |
| Processor Speed: | 2.30 GHz |
| Bus Speed: | 3600 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook PC |
| Input Devices: | TouchPad |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) Memory Stick PRO Memory Stick |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | ATI Mobility Radeon HD 4250 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/?R/?RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 3.96 Hour |
| Green Compliance: | Energy Star RoHS EPEAT Gold |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| Dimensions | |
| Weight: | 6.40 lbs |
| Height: | 1.5 in |
| Width: | 15 in |
| Depth: | 9.8 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 3600 MHz |
| Video Memory: | 1.87 GB Shared |