Toshiba PSK2LU012001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PSK2LU012001 |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Phenom II |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Bus Speed: | 3600 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook PC |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x Display 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x eSATA/USB Combo 1 x RJ-45 Network |
| Slots: | Memory Stick Secure Digital (SD) Card Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Display Type: | TruBrite LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | ATI Mobility Radeon HD 4250 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/?R/?RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3u IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star EPEAT Gold |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 3600 MHz |
| Interface Connection: | 2 x USB 2.0 Ethernet RJ-45 Yes eSATA/USB Combo Yes |
| Depth: | 9.84" |
| Display Size: | 15.6" |
| Display Type: | TruBrite LED Backlight |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Height: | 1.49" |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Input Devices: | TouchPad |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Included Network Card: | IEEE 802.11n Fast Ethernet |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium |
| Processor Class: | AMD Phenom II |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Slots: | Memory Stick |
| Video Chipset: | ATI Mobility Radeon HD 4250 |
| Warranty Information: | 1 Year Limited |
| Width: | 15" |
| Included Drives: | DVD-RAM/R/RW |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Green Compliance: | RoHS |
| Solid State Drive Capacity: | No |
| Laptop Type: | Notebook |
| Video Memory: | 1.87 GB Shared |