Toshiba PSK3JU00P001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PSK3JU00P001 |
| Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 3.73 Hour |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Athlon II |
| Processor Speed: | 2.10 GHz |
| Bus Speed: | 3200 MHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Cache Size: | 1 MB |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook PC |
| Input Devices: | TouchPad |
| Slots: | Secure Digital High Capacity (SDHC) Memory Stick Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 17.3 in |
| Display Type: | TruBrite LED Backlight |
| Max Resolution: | 1600 x 900 |
| Video Chipset: | ATI Mobility Radeon HD 4250 |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/?R/?RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| Dimensions | |
| Height: | 1.49 in |
| Width: | 16.3 in |
| Depth: | 10.6 in |
| Weight: | 6.6 lbs |