Toshiba PSKK6U08808T Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PSKK6U08808T |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00HWI4KEU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 2.40 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Maximum Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3L SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 2 x USB 3.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) miniSD Card microSD Card MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Display Type: | TruBrite LED Backlight |
| Video Chipset: | NVIDIA Intel GeForce GT 740M HD 4600 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/R/RW |
| Hard Drive Capacity: | 750 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Gigabit Ethernet |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes Keyboard Backlight Yes |
| Number of Cells: | 4-cell |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star EPEAT Gold |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8.1 |
| Dimensions | |
| Height: | 1 in |
| Width: | 14.9 in |
| Depth: | 9.6 in |
| Weight: | 5.10 lbs |