Toshiba PSLV6U00K001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PSLV6U00K001 |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Athlon II |
| Processor Speed: | 2 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Bus Speed: | 3200 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 1 x Display 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x eSATA/USB Combo |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card microSD Card miniSD Card Memory Stick Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 15.60 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | TruBrite |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | ATI Radeon 4100 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Fast Ethernet IEEE 802.11b/g IEEE 802.3u |
| Battery Life: | 2.10 Hour |
| Green Compliance: | EPEAT Gold RoHS Energy Star |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.55" Height x 15.10" Width x 10.20" Depth |
| Weight: | 6 lbs |
| Height: | 1.6 in |
| Width: | 15.1 in |
| Depth: | 10.2 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 3200 MHz |
| Dimensions: | 1.55" Height x 15.10" Width x 10.20" Depth |
| Video Memory: | Shared |