Toshiba PSLY0U03F02F Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PSLY0U03F02F |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Celeron |
| Processor Speed: | 2.20 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 3 x USB 2.0 VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Display Type: | TruBrite |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | Intel GMA 4500M |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/R/RW |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g Fast Ethernet |
| Battery Life: | 2.91 Hour |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star EPEAT Gold |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium |
| Dimensions | |
| Height: | 1.5 in |
| Width: | 15.1 in |
| Depth: | 10.5 in |
| Weight: | 5.86 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Video Memory: | 1.30 GB Shared |