Toshiba PSPA0U0TE01M Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PSPA0U0TE01M |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo Mobile |
| Processor Speed: | 1.6 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| Display | |
| Display Size: | 17 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen |
| Max Resolution: | 1440 x 900 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 950 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100 Mbps) Wireless Ethernet - 11 Mbps IEEE802.11b Wireless Ethernet - 54 Mbps IEEE802.11a Wireless Ethernet - 54 Mbps IEEE802.11g |
| Included Devices: | Fingerprint Reader Modem |
| Battery Life: | 3.12 Hour |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows XP Media Center Edition |
| Dimensions | |
| Height: | 1.65 in |
| Width: | 15.5 in |
| Depth: | 10.8 in |
| Weight: | 7.1 lbs |
| Dimensions: | 1.65" Height x 15.50" Width x 10.80" Depth |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Slots: | PC Card Type II ExpressCard Secure Digital (SD) Card Memory Stick Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) xD-Picture Card |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 1 x IEEE 1394 - i.Link 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x RJ-45 Network 1 x RJ-11 Modem 1 x 4-pin mini-DIN S-Video Out 1 x VGA |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| CD-ROM Read Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| CD Rewrite Speed: | 10 X (CD CD-R) |
| CD Write Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| Description: | Satellite P105S6114 Notebook |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| DVD-ROM Read Speed: | 8 X (DVD DVD-R) |
| SKU: | DTOSP105S6114US |
| System Chipset: | Intel 945GM |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Integration: | Motherboard |
| DVD Write Speed: | 8 X (DVD DVD-R) |
| Max Shared Video Memory: | 128 MB |
| DVD Rewrite Speed: | 4 X (DVD DVD-R) |
| DVD-RAM Speed: | 5 X (DVD DVD-R) |
| DVD+R DL Speed: | 2.4 X (DVD DVD-R) |
| DVD-R DL Speed: | 2 X (DVD DVD-R) |
| Intel Model: | T5200 |
| Dimensions: | 1.65" Height x 15.50" Width x 10.80" Depth |
| Video Memory: | 128 MB Shared |