Toshiba PSPE8U00Q004 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PSPE8U00Q004 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.10 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x eSATA/USB Combo 1 x IEEE 1394 - FireWire 1 x HDMI Digital Audio/Video 1 x Display 1 x RJ-45 Network |
| Slots: | ExpressCard Memory Stick Memory Stick PRO Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) MultiMediaCard (MMC) xD-Picture Card |
| Display | |
| Display Size: | 18.40 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | TruBrite |
| Max Resolution: | 1680 x 945 |
| Installed Video Memory: | 512 MB |
| Video Chipset: | ATi Radeon HD 4570 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 400 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Gigabit Ethernet IEEE 802.11n IEEE 802.3ab |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 2.37 Hour |
| Green Compliance: | Energy Star EPEAT Gold RoHS |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Home Premium x64 with SP1 |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.63" Height x 17.40" Width x 11.60" Depth |
| Weight: | 9.7 lbs |
| Height: | 1.6 in |
| Width: | 17.4 in |
| Depth: | 11.6 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| Dimensions: | 1.63" Height x 17.40" Width x 11.60" Depth |
| Video Memory: | 512 MB Semi-shared |