Toshiba PSR20U00T009 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PSR20U00T009 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core Duo |
| Cache Size: | 2 MB |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| Display | |
| Display Size: | 14.1 in |
| Display Type: | Active Matrix LCD (TFT) |
| Max Resolution: | 1440 x 900 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 950 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 100 GB |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100 Mbps) Wireless Ethernet - 11 Mbps IEEE802.11b Wireless Ethernet - 54 Mbps IEEE802.11a Wireless Ethernet - 54 Mbps IEEE802.11g |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes |
| Battery Life: | 3.93 Hour |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Dimensions | |
| Height: | 1.57 in |
| Width: | 13.7 in |
| Depth: | 10.2 in |
| Weight: | 5.95 lbs |
| Dimensions: | 1.57" Height x 13.70" Width x 10.20" Depth |
| System | |
| Laptop Type: | Tablet PC |
| Input Devices: | TouchPad |
| Slots: | PC Card Type II |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x VGA 1 x 4-pin mini-DIN S-Video Out 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 1 x IEEE 1394 - i.Link |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Tablet PC Edition 2005 |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| CD-ROM Read Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| CD Rewrite Speed: | 10 X (CD CD-R) |
| CD Write Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| DVD-ROM Read Speed: | 8 X (DVD DVD-R) |
| Audio Codec: | Realtek ALC262 |
| System Chipset: | Intel 945GM Express |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Integration: | Motherboard |
| DVD Write Speed: | 8 X (DVD DVD-R) |
| Max Shared Video Memory: | 128 MB |
| DVD Rewrite Speed: | 4 X (DVD DVD-R) |
| DVD+R DL Speed: | 2.4 X (DVD DVD-R) |
| DVD-R DL Speed: | 2 X (DVD DVD-R) |
| Dimensions: | 1.57" Height x 13.70" Width x 10.20" Depth |
| Video Memory: | 128 MB Shared |