Toshiba PST4LU00E005 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PST4LU00E005 |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Turion II Neo |
| Processor Speed: | 1.50 GHz |
| Bus Speed: | 3200 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook PC |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x 15-pin HD-15 VGA 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x eSATA/USB Combo 1 x Mini-phone Audio In 1 x Mini-phone Audio Out 1 x RJ-45 Network 1 x HDMI Digital Audio/Video |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Memory Stick Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) xD-Picture Card |
| Display | |
| Display Size: | 13.3 in |
| Display Type: | TruBrite LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | ATi Radeon HD 4225 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3u IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star EPEAT Gold |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| Dimensions | |
| Height: | 1 in |
| Width: | 12.7 in |
| Depth: | 8.8 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 3200 MHz |
| Video Memory: | 1.40 GB Shared |