Toshiba PSU83U00L00H Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PSU83U00L00H |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo Mobile |
| Processor Speed: | 2.2 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Slots: | Express Card 34 Express Card 54 Memory Stick Memory Stick Duo MultiMedia Card (MMC) SD Card SDHC Card xD-Picture Card |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 1 x Toslink S/PDIF Out 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x eSATA/USB Combo 1 x HDMI Digital Audio/Video 1 x Display |
| Display | |
| Display Size: | 13.3 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel GMA 4500MHD |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Battery Life: | 3.58 hour(s) |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Included Network Card: | Wi-Fi Gigabit Ethernet IEEE 802.11n IEEE 802.3ab |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Green Compliance: | Energy Star EPEAT Gold RoHS |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Dimensions | |
| Height: | 1.5 in |
| Width: | 12.5 in |
| Depth: | 9.08 in |
| Weight: | 4.74 lbs |
| Dimensions: | 1.50" Height x 12.50" Width x 9.08" Depth |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Dimensions: | 1.50" Height x 12.50" Width x 9.08" Depth |
| Video Memory: | 1.26 GB Shared |
| Software Included: | Toshiba Software and Utilities: My Toshiba Toshiba ReelTime Toshiba Bulletin Board Electronic User's Guide Bluetooth Stack for Windows by Toshiba Toshiba Recovery |