Toshiba PSU9BU011004 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PSU9BU011004 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i3 |
| Processor Speed: | 2.13 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x Display 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 1 x DC Power Input 1 x eSATA/USB Combo 1 x Mini-phone Microphone 1 x HDMI Digital Audio/Video 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x Mini-phone S/PDIF/Headphone Combo |
| Slots: | ExpressCard/54 Memory Stick xD-Picture Card Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) Secure Digital High Capacity (SDHC) |
| Display | |
| Display Size: | 13.30 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator HD |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3u IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 3.60 Hour |
| Green Compliance: | EPEAT Gold Energy Star RoHS |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.50" Height x 12.50" Width x 9.08" Depth |
| Height: | 1.50" |
| Width: | 12.50" |
| Depth: | 9.08" |
| Additional Specifications | |
| Dimensions: | 1.50" Height x 12.50" Width x 9.08" Depth |
| Video Memory: | 2.18 GB Shared |