Toshiba PSUL1U01H008 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PSUL1U01H008 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 1.8 GHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Cache Size: | 3 MB |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Laptop Type: | Tablet Ultra Portable |
| Input Devices: | Keyboard Touch Screen Touchpad |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) HDMI USB - Universal Serial Bus 3.0 |
| Slots: | microSD Card miniSD Card SD Card |
| Display | |
| Display Size: | 12.5 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen & LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Video Chipset: | Intel HD Graphics 4000 |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 128 GB |
| Number of Solid State Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Bluetooth Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g Wireless Ethernet - IEEE802.11n |
| Included Devices: | Built-In Webcam Keyboard Backlight |
| Battery Life: | 4 hour(s) |
| Number of Cells: | 3-cell |
| Green Compliance: | Energy Star EPEAT Gold RoHS |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 |
| Dimensions | |
| Height: | 0.78 in |
| Width: | 12.9 in |
| Depth: | 8.4 in |
| Weight: | 3.35 lbs |