Toshiba PT131U00202D Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PT131U00202D |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 1.50 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Tablet PC |
| Input Devices: | TouchPad Stylus AccuPoint II Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 1 x USB 3.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) miniSD Card microSD Card microSD High Capacity (microSDHC) |
| Display | |
| Display Size: | 11.6 in |
| Display Type: | In-plane Switching (IPS) Technology LED Backlight |
| Video Chipset: | Intel HD 4000 |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 128 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Gigabit Ethernet Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Keyboard Backlight Yes |
| Battery Life: | 5.01 Hour |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star EPEAT Gold |
| Software | |
| Operating System: | Genuine Windows 8 |
| Dimensions | |
| Height: | 0.8 in |
| Width: | 11.8 in |
| Depth: | 8.7 in |
| Weight: | 3.24 lbs |
| Additional Specifications | |
| Software Included: | Toshiba Software and Utilities: TOSHIBA Display Utility TOSHIBA eco Utility TOSHIBA Media Player by sMedio Truelink+ TOSHIBA Password Utility TOSHIBA PC Health Monitor TOSHIBA R |
| Upright Bass Type: | upright basses |