Toshiba PT241U00V005 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PT241U00V005 |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00G31WFLW |
| Processor | |
| Processor Speed: | 1.90 GHz |
| Memory | |
| Memory Technology: | DDR3L SDRAM |
| Maximum Memory: | 16 GB |
| Installed Memory: | 8 GB |
| System | |
| Input Devices: | TouchPad AccuPoint II |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) miniSD Card microSD Card microSDHC MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 13.3 in |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 128 GB |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes Keyboard Backlight Yes |
| Number of Cells: | 4-cell |
| Battery Life: | 12.25 Hour |
| Dimensions | |
| Height: | 0.7 in |
| Width: | 12.4 in |
| Depth: | 8.9 in |
| Weight: | 2.65 lbs |