Toshiba PT311U00J00U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PT311U00J00U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 2.40 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook PC |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x HDMI Digital Audio/Video 1 x Mini-phone Audio In 1 x Mini-phone Audio Out 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x eSATA/USB Combo 1 x RJ-45 Network 1 x Docking 1 x DC Power Input |
| Slots: | ExpressCard/54 Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) miniSD Card MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 13.3 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator HD |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/?R/?RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 8.66 Hour |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star EPEAT Gold |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional Downgrade to Windows XP Professional |
| Dimensions | |
| Height: | 1 in |
| Width: | 12.4 in |
| Depth: | 8.9 in |
| Additional Specifications | |
| Video Memory: | 1.60 GB Shared |
| Processor Model: | i5-520M |
| Product Series: | R700 |
| Wi-Fi Model: | Centrino Advanced-N 6200 |
| Green Compliance: | Yes |
| Product Line: | Portege |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Wi-Fi Manufacturer: | Intel |
| Product Model: | R700-S1320 |
| Software Included: | Toshiba Software and Utilities:Toshiba Recovery Disc CreatorToshiba Service StationToshiba Face RecognitionToshiba HW Setup UtilityToshiba Value Added PackageToshiba Web Camera ApplicationToshiba Disc CreatorToshiba PC Health MonitorToshiba Eco UtilityToshiba Supervisor Password UtilityToshiba Media Controller Plug-inToshiba AssistToshiba Media ControllerToshiba Bulletin BoardToshiba ReelTimeThird-party Software:Microsoft Windows Media PlayerMicrosoft Windows Live Essentials including Photo Gallery Messenger Mail and WriterMicrosoft Office Starter 2010 (Reduced functionality Word and Excel with advertising)Microsoft SilverlightInternet ExplorerAdobe Acrobat ReaderGoogle ToolbarTrial Software:Microsoft Office Home and Student 2007 Edition 60-day trialSpecial Offers:Intuit Quickbooks Financial CenterSkype |
| Brand Name: | Toshiba |
| Hyper-Threading: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Battery Energy: | 66 Wh |
| Number of USB 2.0 Ports: | 2 |
| Graphics Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Number of USB Ports: | 2 |
| Memory Card Reader: | Yes |
| Screen Mode: | WXGA |
| Total Number of USB Ports: | 2 |
| Solid State Drive Interface: | Not Applicable |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| eSATA/USB Combo: | Yes |