Toshiba PT311U01200U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PT311U01200U |
| Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Included Network Card: | Bluetooth Gigabit Ethernet Wireless Ethernet - IEEE802.11a Wireless Ethernet - IEEE802.11g Wireless Ethernet - IEEE802.11n |
| Included Devices: | Built-In Webcam Fingerprint Reader |
| Battery Life: | 8 hour(s) |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 2.66 GHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Cache Size: | 4 MB |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) eSATA Ethernet - RJ45 HDMI Port Replicator/Docking Station USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Slots: | Express Card 54 miniSD Card MultiMedia Card (MMC) SD Card SDHC Card SDXC Card |
| Display | |
| Display Size: | 13.3 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen & LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Solid State Drive Capacity: | 128 GB |
| Number of Solid State Drives Included: | 1 |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional |
| Dimensions | |
| Height: | 1.01 in |
| Width: | 12.44 in |
| Depth: | 8.94 in |
| Weight: | 3 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 2.5 GT/s |