Toshiba PTMB1U05G02D Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PTMB1U05G02D |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.53 GHz |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | AccuPoint II TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 1 x Display 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 1 x IEEE 1394 - i.Link 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x eSATA/USB Combo 1 x 9-pin DB-9 Serial 1 x Dock |
| Slots: | PC Card Type II Secure Digital High Capacity (SDHC) Memory Stick Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) xD-Picture Card |
| Display | |
| Display Size: | 14.10 in |
| Max Resolution: | 1440 x 900 |
| Video Chipset: | Intel GMA 4500MHD |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Bluetooth Gigabit Ethernet IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 IEEE 802.3ab |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 4.56 Hour |
| Green Compliance: | Energy Star RoHS EPEAT Gold |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Professional with SP3 |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.51" Height x 13.30" Width x 9.60" Depth |
| Height: | 1.5 in |
| Width: | 13.3 in |
| Depth: | 9.6 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Dimensions: | 1.51" Height x 13.30" Width x 9.60" Depth |
| Video Memory: | 128 MB Shared |