Toshiba PTMB3U00X00X Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PTMB3U00X00X |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.26 GHz |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Stereo Headphone 1 x IEEE 1394 - FireWire 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 1 x DC Power Input |
| Slots: | SDIO PC Card Type II Memory Stick Memory Stick PRO Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) xD-Picture Card Secure Digital High Capacity (SDHC) |
| Display | |
| Display Size: | 14.10 in |
| Max Resolution: | 1440 x 900 |
| Video Chipset: | NVIDIA Quadro NVS 150M |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Gigabit Ethernet Bluetooth IEEE 802.11n IEEE 802.3ab Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 3 Hour |
| Green Compliance: | RoHS |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business Downgrade to Windows XP Professional |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.50" Height x 13.30" Width x 9.60" Depth |
| Weight: | 5.30 lbs |
| Height: | 1.5 in |
| Width: | 13.3 in |
| Depth: | 9.6 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Dimensions: | 1.50" Height x 13.30" Width x 9.60" Depth |
| Video Memory: | 1023 MB Semi-shared |