Toshiba PTMB3U0LC068 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PTMB3U0LC068 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.80 GHz |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | AccuPoint II TouchPad |
| Slots: | PC Card Type II Secure Digital High Capacity (SDHC) Memory Stick Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) xD-Picture Card |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input (Integrated) 1 x RJ-45 Network (Integrated) 1 x RJ-11 Modem (Integrated) 1 x Display (Integrated) 1 x Mini-phone Microphone (Integrated) 1 x Mini-phone Headphone (Integrated) 1 x IEEE 1394 - i.Link (Integrated) 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB (Integrated) 1 x eSATA/USB Combo (Integrated) 1 x 9-pin DB-9 Serial (Integrated) 1 x Dock (Integrated) 6 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB (On Port Replicator) 1 x 25-pin DB-25 IEEE 1284 - Parallel (On Port Replicator) 1 x 9-pin DB-9 Serial (On Port Replicator) 1 x Display (On Port Replicator) 1 x DVI-D Digital Video (On Port Replicator) 1 x Mini-phone Audio In (On Port Replicator) 1 x Mini-phone Audio Out (On Port Replicator) 1 x RJ-45 Network (On Port Replicator) 1 x DC Power Input (On Port Replicator) |
| Display | |
| Display Size: | 14.10 in |
| Max Resolution: | 1440 x 900 |
| Video Chipset: | NVIDIA Quadro NVS 150M |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Bluetooth Gigabit Ethernet IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 IEEE 802.3ab |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 4.61 Hour |
| Green Compliance: | Energy Star RoHS EPEAT Gold |
| Number of Cells: | 9-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Professional with SP3 |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.51" Height x 13.30" Width x 9.60" Depth |
| Height: | 1.5 in |
| Width: | 13.3 in |
| Depth: | 9.6 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Dimensions: | 1.51" Height x 13.30" Width x 9.60" Depth |
| Video Memory: | 256 MB |