Toshiba PTME1U00K00Q Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PTME1U00K00Q |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 2.40 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook PC |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x Dock 1 x Display 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 1 x DC Power Input 1 x eSATA/USB Combo 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x Mini DisplayPort Digital Audio/Video |
| Slots: | ExpressCard/34 microSDHC miniSD Card microSD Card Memory Stick xD-Picture Card Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) |
| Display | |
| Display Size: | 14 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator HD |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/?R/?RW |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3ab IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes |
| Green Compliance: | RoHS EPEAT Gold Energy Star |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional Downgrade to Windows XP Professional |