Toshiba PTRB1U01000Y Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PTRB1U01000Y |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.26 GHz |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Cache Size: | 6 MB |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x RJ-45 Network 1 x DC Power Input 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x eSATA/USB Combo 1 x Docking |
| Slots: | SDIO ExpressCard Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) |
| Display | |
| Display Size: | 14.10 in |
| Max Resolution: | 1440 x 900 |
| Video Chipset: | Intel GMA 4500MHD |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen & LED Backlight |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Gigabit Ethernet Bluetooth IEEE 802.11n IEEE 802.3ab Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 5.50 Hour |
| Green Compliance: | Energy Star RoHS EPEAT Gold |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business x64 with SP1 Downgrade to Windows XP Professional |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.20" Height x 13.30" Width x 9.90" Depth |
| Weight: | 4.40 lbs |
| Height: | 1.2 in |
| Width: | 13.3 in |
| Depth: | 9.9 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |