Toshiba PTSB1U05C035 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PTSB1U05C035 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo Mobile |
| Processor Speed: | 2.53 GHz |
| Cache Size: | 3 MB |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Bluetooth Ethernet - RJ45 FireWire 400/IEEE 1394 - 4 pin Port Replicator/Docking Station Serial - RJ11 (Phone Jack) Serial ATA - 7 pin USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | AccuPoint II TouchPad |
| Slots: | PC Card Type II Secure Digital High Capacity (SDHC) Memory Stick Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) xD-Picture Card |
| Display | |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | Active Matrix LCD (TFT) |
| Display Size: | 15.40 in |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel GMA 4500MHD |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Webcam Fingerprint Reader |
| Battery Life: | 4.57 hour(s) |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Green Compliance: | Yes |
| Included Network Card: | Wi-Fi Gigabit Ethernet Bluetooth IEEE 802.11n IEEE 802.3ab Bluetooth 2.1 |
| Dimensions | |
| Height: | 1.54 in |
| Width: | 14.2 in |
| Depth: | 10.4 in |
| Weight: | 6.2 lbs |
| Dimensions: | 1.54" Height x 14.20" Width x 10.40" Depth |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Professional with SP3 |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Dimensions: | 1.54" Height x 14.20" Width x 10.40" Depth |
| Video Memory: | 820 MB Shared |