Toshiba PTSB3U01200X Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PTSB3U01200X |
| Processor | |
| Processor Speed: | 2.53 GHz |
| Cache Size: | 6 MB |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Input Devices: | TouchPad AccuPoint II |
| Slots: | PC Card Type II Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Memory Stick xD-Picture Card Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 15.4 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Max Resolution: | 1680 x 1050 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 200 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Solid State Drive Capacity: | No |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 3.15 Hour |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Dimensions | |
| Height: | 1.5 in |
| Width: | 14.2 in |
| Depth: | 10.4 in |
| Weight: | 6.2 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| CD-ROM Read Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| CD Rewrite Speed: | 10 X (CD CD-R) |
| CD Write Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| DVD-ROM Read Speed: | 8 X (DVD DVD-R) |
| System Chipset: | Intel PM45 Express |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Integration: | Motherboard |
| DVD Write Speed: | 8 X (DVD DVD-R) |
| DVD Rewrite Speed: | 6 X (DVD DVD-R) |
| DVD-RAM Speed: | 5 X (DVD DVD-R) |
| DVD+R DL Speed: | 6 X (DVD DVD-R) |
| DVD-R DL Speed: | 6 X (DVD DVD-R) |
| Dimensions: | 1.54" Height x 14.20" Width x 10.40" Depth |
| Video Memory: | 256 MB Semi-shared |