Toshiba PTSB3U0PU00W Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PTSB3U0PU00W |
| Memory | |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Installed Memory: | 2 GB |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | AccuPoint II TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x Display 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 1 x IEEE 1394 - i.Link 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x eSATA/USB Combo 1 x 9-pin DB-9 Serial 1 x Dock 1 x DC Power Input |
| Slots: | PC Card Type II Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Memory Stick Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) xD-Picture Card |
| Display | |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | nVIDIA |
| Display Size: | 15.40 in |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes |
| Battery Life: | 3.16 Hour |
| Green Compliance: | EPEAT Bronze Energy Star RoHS |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.54" Height x 14.20" Width x 10.40" Depth |
| Processor | |
| Processor Speed: | 2.53 GHz |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Dimensions: | 1.54" Height x 14.20" Width x 10.40" Depth |
| Video Memory: | 256 MB |