Toshiba PTSE3U00P00G Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | PTSE3U00P00G |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 Mobile |
| Cache Size: | 3 MB |
| Bus Speed: | 2.5 GT/s |
| Processor Speed: | 2.40 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Bluetooth DisplayPort Ethernet - RJ45 Port Replicator/Docking Station Serial - RJ11 (Phone Jack) Serial ATA - 7 pin USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Slots: | Express Card 34 Express Card 54 Memory Stick Memory Stick Duo miniSD Card MultiMedia Card (MMC) SD Card SDHC Card |
| Laptop Type: | Notebook |
| Display | |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Installed Video Memory: | 512 MB |
| Display Size: | 15.60 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | nVIDIA NVS 2100M |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Webcam Fingerprint Reader |
| Battery Life: | 3.12 hour(s) |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 |
| Green Compliance: | EPEAT Gold Energy Star RoHS |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Dimensions | |
| Height: | 1.48 in |
| Width: | 14.7 in |
| Depth: | 9.86 in |
| Weight: | 5.63 lbs |
| Dimensions: | 1.48" Height x 14.70" Width x 9.86" Depth |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Professional with SP3 |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 2.5 GT/s |
| Dimensions: | 1.48" Height x 14.70" Width x 9.86" Depth |
| Video Memory: | 512 MB Semi-shared |