ViewSonic VNB131 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | ViewSonic |
| SKU: | VNB131 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 1.30 GHz |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Interface Connection: | 1 x RJ-45 Network 1 x DC Power Input 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 1 x HDMI Digital Audio/Video 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB |
| Slots: | miniSD Card Memory Stick Memory Stick Duo Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card Reduced-size MultiMediaCard (RS-MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 13.30 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3u IEEE 802.11n Bluetooth 2.0 |
| Included Devices: | Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 12 Hour |
| Number of Cells: | 6-cell 3-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium |
| Dimensions | |
| Height: | 1 in |
| Width: | 12.7 in |
| Depth: | 9.4 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |