AOC L22W898 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | AOC |
| SKU: | L22W898 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 22 in |
| Viewable Size: | 21.6 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1680 x 1050 |
| Contrast Ratio: | 5000:1 |
| Static Contrast Ratio: | 1 000:1 |
| Brightness: | 300 Nit |
| Display Refresh Rate: | 60 Hz |
| Response Time: | 5 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 720p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 16.8 in |
| Width: | 20.4 in |
| Depth: | 8.5 in |
| Depth Without Stand: | 3.1 in |
| Weight: | 14.3 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Headphone Jack |
| Input: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) Component Video Composite Video HDMI S-Video VGA |
| Output: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) |
| Response Time: | 5 ms |
| Product Model: | L22W898 |
| Product Series: | 898 |
| Brand Name: | AOC |
| Green Compliance: | Yes |
| Analog Tuner: | NTSC |
| Operating Power Consumption: | 55 W |
| RMS Output Power: | 5 W |
| Number of HDMI: | 1 |