AOC L32W961 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | AOC |
| SKU: | L32W961 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 32 in |
| Viewable Size: | 31.5 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Contrast Ratio: | 20 000:1 |
| Static Contrast Ratio: | 2000:1 |
| Brightness: | 500 Nit |
| Display Refresh Rate: | 60 Hz |
| Response Time: | 6.50 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 720p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes Headphone Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 22 in |
| Width: | 31.2 in |
| Depth: | 9.2 in |
| Depth Without Stand: | 3.9 in |
| Weight: | 24.20 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star |