CTA TVP7 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | CTA |
| SKU: | TVP7 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 7 in |
| Viewable Size: | 7 in |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 720p |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | Composite Video Yes Headphone Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 8.75 in |
| Width: | 9.5 in |
| Depth: | 2.75 in |
| Depth Without Stand: | 2.75" |
| Dimensions | |
| Depth: | 2.75 in |
| Width: | 9.5 in |
| Height: | 8.75 in |
| Additional Specifications | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Display Type: | LCD TV |
| General Features: | Headphone Jack |
| Viewable Size: | 7 in |
| Audio Video Connectors: | Composite Video Yes Headphone Yes |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Broadcast Format Displayed: | 720p |
| Depth Without Stand: | 2.75 in |