Envision L26W661 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Envision |
| SKU: | L26W661 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD |
| Diagonal Screen Size: | 26 in |
| Viewable Size: | 26 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Static Contrast Ratio: | 800:1 |
| Brightness: | 500 cd/m2 |
| Response Time: | 8 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 720p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 20.8 in |
| Width: | 26.6 in |
| Depth: | 8.3 in |
| Weight: | 24.2 lbs |
| Additional Specifications | |
| Input: | A/V (RCA Composite) Component Video HDMI S-Video VGA |
| Output: | Audio - Digital Optical Audio - Line Out (1/8" Mini) |