HANNspree ST28HMUB Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | HANNspree |
| SKU: | ST28HMUB |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 28 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Max Resolution: | 1920 x 1200 |
| Contrast Ratio: | 10 000:1 |
| Static Contrast Ratio: | 800:1 |
| Brightness: | 400 Nit |
| Response Time: | 5 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes Headphone Yes |
| HDMI Version: | HDMI 1.3 |
| Other Features | |
| VESA Mount: | 200 x 100 |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star 4.2 WEEE |
| Physical Specifications | |
| Depth Without Stand: | 8.7 in |
| Weight: | 34.17 lbs |
| Additional Specifications | |
| Number of HDMI: | 2 |
| Green Compliance: | Yes |
| Analog Tuner: | NTSC |
| Product Model: | ST28HMUB |
| Brand Name: | Hannspree |
| Operating Power Consumption: | 70 W |
| Parent Retsku: | B008P4LY6M |
| Standby Power Consumption: | 1 W |
| Comb Filter: | 3D Y/C |
| Remote Control Included: | Yes |
| Response Time: | 5 ms |
| RMS Output Power: | 20 W |